Warto wiedzieć

Przydatne informacje o odpowiednim doborze wyciągarki oraz jej prawidłowej eksploatacji.

Jak dobrać odpowiednią wyciągarkę ?


Dane opisujące moc wyciągarki są parametrami maksymalnymi, a nie roboczymi.

Wartości siły uciągu wyciągarki, podane przez producenta, są dla warunków idealnych, w których nie uwzględnia się wzniesień terenu, przeszkód terenowych itp.

Maksymalną siłę uciągu, uzyskujemy na pierwszej warstwie liny na bębnie.

Dla własnego i innych bezpieczeństwa wyciągarka powinna być obciążana maksymalnie w 80%.


Jaką wyciągarkę mam wybrać ?


Zastanówmy się z jaką masą całkowitą wyciągarka ma się "uporać", lub weźmy dopuszczalną masę całkowitą pojazdu.

Pamiętajmy o marginesie dla dodatkowego ładunku (np. załadowany bus), warunków terenowych (np. zawiśnięcie na podwoziu) lub uszkodzeń (np. dodatkowy opór w postaci urwanego koła).

Gdy już to wszystko weźmiemy pod uwagę, wartość otrzymaną możemy śmiało pomnożyć x 1,5 lub sprawdźmy w specyfikacji produktu jaki wyciągarka ma uciąg na ostatniej warstwie liny.

Dopiero wtedy otrzymamy właściwy dla nas uciąg wyciągarki.


Jeśli nie wiesz jakiej wyciągarki potrzebujesz - skontaktuj się z nami.

Dobór liny


Lina stalowa jest standardowym wyborem dla większości wyciągarek. Składa się z drutu ze stali węglowej w kilku wiązkach splotów, jest bardziej odporna na ścieranie niż liny syntetyczne i znacznie mniej kosztowna. Po stronie minusów - poszczególne pasma często łamią się na zewnętrznej warstwie i tworzą ostre zadziory - w związku z tym niezbędne jest noszenie rękawic.


Lina syntetyczna jest stosunkowo nowym dodatkiem przy produkcji wciągarek i jest znacznie lżejsza niż jej odpowiednik z drutu - około 1/10 wagi. Jest również wyjątkowo mocna, niektóre są w stanie udźwignąć ciężar 7 razy większy niż ich odpowiednik ze stali. Jedną z bardziej ignorowanych korzyści jest to, że lina syntetyczna pływa na wodzie, co jest bardzo przydatne podczas jazdy terenowej i fordingu.
Lina syntetyczna nie pęka tak jak lina stalowa - łącząc to z większą elastycznością i zdolnością do łatwej naprawy poprzez wiązanie jej na supeł, otrzymujesz znaczne zwiększenie poziomu bezpieczeństwa.
Z drugiej jednak strony, lina syntetyczna jest droższa i jest podatna na otarcia, ale dla tych, którzy mogą zapłacić więcej - lina syntetyczna zapewnia najwyższej klasy doświadczenia.

Eksploatacja wyciągarki


Nikomu chyba nie trzeba mówić, jakże ważną i oczywistą rzeczą jest ubiór. Nie zakładaj luźnej odzieży i biżuterii, które mogą być wciągnięte przez ruchome elementy. Jeśli masz długie włosy - zwiąż je. Nigdy nie trzymaj gołymi rękoma liny stalowej wyciągarki, użyj rękawic.

Zachowaj bezpieczny dystans, gdyż pęknięta lina jest nieprzewidywalna.

Przed każdym uruchomieniem sprawdź czy wyciągarka nie jest uszkodzona.

Podczas wciągania staraj się robić to w linii prostej, gdy potrzebna jest praca pod kątem użyj zblocza. Kontroluj również prawidłowe nawijanie się liny na bęben. Istotne jest, aby lina nie była nawijana w jednym miejscu, oraz żeby nie dochodziło do zakleszczenia się liny pomiędzy wcześniejszymi zwojami - jeśli tak się stanie należy rozwinąć linę i rozpocząć zwijanie ponownie.

Aby rozpocząć ręczne rozwijanie liny należy zwolnić przekładnie (przekręcić dźwignię), ale tylko wtedy gdy wyciągarka nie jest pod obciążeniem i nie pracuje. W innym przypadku możemy uszkodzić wyciągarkę.

Używaj zblocza dla zwiększenia uciągu wyciągarki.

Przy wyciąganiu za pomocą drzewa, nie oplataj liny bezpośrednio o drzewo - używaj do tego celu pasów syntetycznych.

Wysuwając linę z wyciągarki pozostaw ok. 8 zwojów liny na wyciągarce - w innym przypadku możesz wyrwać mocowanie liny oraz spowodować niebezpieczeństwo. Wskazane jest aby lina stalowa podczas pracy była cały czas napięta. Zapobiega do "łamaniu" i plątaniu się liny.

Podczas używania wyciągarki, zostaw włączony silnik pojazdu. Sprawdzaj okresowo sprawność akumulatora.

Pamiętaj, że nowa wyciągarka jest zakonserwowana fabrycznie i nie wymaga dodatkowych zabiegów konserwujących, natomiast wymaga okresowej konserwacji i przeglądów. Konserwacja polega na rozebraniu wyciągarki, wyczyszczeniu, wymianie smarów oraz wymianie zużytych elementów. Stalową linkę okresowo należy smarować używając do tego stosownego oleju penetrującego.