Warto wiedzieć
Przydatne informacje o odpowiednim doborze wyciągarki oraz jej prawidłowej eksploatacji.
Jak dobrać odpowiednią wyciągarkę ?
- Dane opisujące moc wyciągarki są parametrami maksymalnymi, a nie roboczymi.
- Wartości siły uciągu wyciągarki, podane przez producenta, są dla warunków idealnych, w których nie uwzględnia się wzniesień terenu, przeszkód terenowych itp.
- Maksymalną siłę uciągu, uzyskujemy na pierwszej warstwie liny na bębnie.
- Dla własnego i innych bezpieczeństwa wyciągarka powinna być obciążana maksymalnie w 80%.
Jaką wyciągarkę mam wybrać ?
- Zastanówmy się z jaką masą całkowitą wyciągarka ma się "uporać", lub weźmy dopuszczalną masę całkowitą pojazdu.
- Pamiętajmy o marginesie dla dodatkowego ładunku (np. załadowany bus), warunków terenowych (np. zawiśnięcie na podwoziu) lub uszkodzeń (np. dodatkowy opór w postaci urwanego koła).
- Gdy już to wszystko weźmiemy pod uwagę, wartość otrzymaną możemy śmiało pomnożyć x 1,5 lub sprawdźmy w specyfikacji produktu jaki wyciągarka ma uciąg na ostatniej warstwie liny.
- Dopiero wtedy otrzymamy właściwy dla nas uciąg wyciągarki.
- Jeśli nie wiesz jakiej wyciągarki potrzebujesz - skontaktuj się z nami.
Dobór liny
- Lina stalowa jest standardowym wyborem dla większości wyciągarek. Składa się z drutu ze stali węglowej w kilku wiązkach splotów, jest bardziej odporna na ścieranie niż liny syntetyczne i znacznie mniej kosztowna. Po stronie minusów - poszczególne pasma często łamią się na zewnętrznej warstwie i tworzą ostre zadziory - w związku z tym niezbędne jest noszenie rękawic.
-
Lina syntetyczna jest stosunkowo nowym dodatkiem przy produkcji wciągarek i jest znacznie lżejsza niż jej odpowiednik z drutu - około 1/10 wagi. Jest również wyjątkowo mocna, niektóre są w stanie udźwignąć ciężar 7 razy większy niż ich odpowiednik ze stali. Jedną z bardziej ignorowanych korzyści jest to, że lina syntetyczna pływa na wodzie, co jest bardzo przydatne podczas jazdy terenowej i fordingu.
Lina syntetyczna nie pęka tak jak lina stalowa - łącząc to z większą elastycznością i zdolnością do łatwej naprawy poprzez wiązanie jej na supeł, otrzymujesz znaczne zwiększenie poziomu bezpieczeństwa.
Z drugiej jednak strony, lina syntetyczna jest droższa i jest podatna na otarcia, ale dla tych, którzy mogą zapłacić więcej - lina syntetyczna zapewnia najwyższej klasy doświadczenia.
Eksploatacja wyciągarki
- Lina stalowa jest standardowym wyborem dla większości wyciągarek. Składa się z drutu ze stali węglowej w kilku wiązkach splotów, jest bardziej odporna na ścieranie niż liny syntetyczne i znacznie mniej kosztowna. Po stronie minusów - poszczególne pasma często łamią się na zewnętrznej warstwie i tworzą ostre zadziory - w związku z tym niezbędne jest noszenie rękawic.
- Nikomu chyba nie trzeba mówić, jakże ważną i oczywistą rzeczą jest ubiór. Nie zakładaj luźnej odzieży i biżuterii, które mogą być wciągnięte przez ruchome elementy. Jeśli masz długie włosy - zwiąż je. Nigdy nie trzymaj gołymi rękoma liny stalowej wyciągarki, użyj rękawic.
- Zachowaj bezpieczny dystans, gdyż pęknięta lina jest nieprzewidywalna.
- Przed każdym uruchomieniem sprawdź czy wyciągarka nie jest uszkodzona.
- Podczas wciągania staraj się robić to w linii prostej, gdy potrzebna jest praca pod kątem użyj zblocza. Kontroluj również prawidłowe nawijanie się liny na bęben. Istotne jest, aby lina nie była nawijana w jednym miejscu, oraz żeby nie dochodziło do zakleszczenia się liny pomiędzy wcześniejszymi zwojami - jeśli tak się stanie należy rozwinąć linę i rozpocząć zwijanie ponownie.
- Aby rozpocząć ręczne rozwijanie liny należy zwolnić przekładnie (przekręcić dźwignię), ale tylko wtedy gdy wyciągarka nie jest pod obciążeniem i nie pracuje. W innym przypadku możemy uszkodzić wyciągarkę.
- Używaj zblocza dla zwiększenia uciągu wyciągarki.
- Przy wyciąganiu za pomocą drzewa, nie oplataj liny bezpośrednio o drzewo - używaj do tego celu pasów syntetycznych.
- Wysuwając linę z wyciągarki pozostaw ok. 8 zwojów liny na wyciągarce - w innym przypadku możesz wyrwać mocowanie liny oraz spowodować niebezpieczeństwo. Wskazane jest aby lina stalowa podczas pracy była cały czas napięta. Zapobiega do "łamaniu" i plątaniu się liny.
- Podczas używania wyciągarki, zostaw włączony silnik pojazdu. Sprawdzaj okresowo sprawność akumulatora.
- Pamiętaj, że nowa wyciągarka jest zakonserwowana fabrycznie i nie wymaga dodatkowych zabiegów konserwujących, natomiast wymaga okresowej konserwacji i przeglądów. Konserwacja polega na rozebraniu wyciągarki, wyczyszczeniu, wymianie smarów oraz wymianie zużytych elementów. Stalową linkę okresowo należy smarować używając do tego stosownego oleju penetrującego.